Gazipaşa’da bu yıl ikincisi düzenlenen Toroslar Günnercik Yayla Şenliği yoğun ilgi gördü. Gazipaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 2’nci Toroslar Günnercik Yayla Şenliği’nde binlerce kişi 3 gün boyunca doyasıya eğlendi. Gazipaşa merkeze 55 kilometre mesafede 1800 rakımlı Toros Dağları'nın eteklerindeki Günnercik Yaylası'nda düzenlenen şenliğin açılışı Cuma günü temsili Yörük göçüyle başladı. Yörük göçünde en önde kavalıyla çoban, at üzerinde temsili Yörükler, küçükbaş hayvanlar ve develer eşliğinde yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş sonrası şenlik alanına girildi. Develerle şenlik alanını turlayan protokol üyeleri halkı selamladı. Şenlik açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Konuşmaların ardından halk oyunu gösterileri sunuldu. Protokol şenlik alanında kurulan stantları gezerek ürünler hakkında bilgiler aldı. Kaymakam Sakar, burada bir stantta yayıkla ayran yaptı. Kaymakam Ali Sakar, ayranın tadına bakarak çok doğal ve mükemmel olduğunu kaydetti.

CINGIRTLAKLAR İLGİ GÖRDÜ

Üç gün boyunca devam eden şenlikte yöresel ve geleneksel oyunlar oynandı. Yörüklerin yaylada en çok eğlendikleri oyunların başında gelen cıngırtlaklar büyük- küçük herkes tarafından yoğun ilgi gördü.  Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven de cıngırtlakla oynayanlar arasında yer aldı.  Alana getirilen deve ve atlar da vatandaşlar tarafından ilgi gördü. Birçok kişi deve ve at üzerinde şenlik alanında gezdirildi. Akşam saatlerinde ise kamp ateşi yakılarak,  gençler ateş başında söylenen şarkılarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlendi.

YENİ AĞA DURMUŞ ÖZGEN

Öte yandan coşkulu bir şekilde kutlanan şenlikte, 2020 yılından düzenlenecek 3. Toroslar Günnercik Yayla Şenlikleri’nin ağalık ihalesi de yapıldı. İhaleye katılan iş adamı Durmuş Özgen, 60 bin TL’ye önümüzdeki yıl düzenlenecek şenliğin ağası oldu. 

ÖZDİL KONSER VERDİ

2’nci Toroslar Günnercik Yayla Şenliği’nin ikinci gününün akşamında sahne alan Özlem Özdil, türkülerle dolu bir konser verdi.  Özdil konseri öncesi vatandaşlar, yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde eğlendi.  Ardından sahne alan Özdil, sazı ve şarkılarıyla dinleyenlere muhteşem bir gece yaşattı.  Gece geç saatlere kadar sergilediği performansıyla, dinleyenlere hoşça vakit yaşatan Özdil’in türkülerine zaman zaman vatandaşlar da eşlik etti.  Ünlü sanatçıya günün anısına Belediye Başkanı Yılmaz, çiçek ve Gazipaşa'ya adının veriliş kararnamesi olan tabloyu hediye etti.

SELAMLARINI İLETTİ

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Sevgili Gazipaşalılar, sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Geçen hafta Afyonkarahisar’da Belediye Başkanları Çalıştayı’na katıldım. Orada Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve kendisini şenliğe davet ettim. Daha önceden planlanan programı olduğu için gelemeyeceğini ancak sizlere çok selam saygı iletmemi istedi. Bir diğer husus aynı çalıştayda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek’le beraberdik. Onu da davet ettim, mutlaka geleceğini söyledi. Dünde ben kendisini karşılamak için Gazipaşa’ya gitmiştim. Son anda çıkan bir program dolayısıyla gelemeyeceğini iletti, onun da selam ve saygıları var” dedi.

“ŞENLİĞİ HAK ETTİNİZ”

Başkan Yılmaz, “Sevgili Gazipaşalılar, bir yıl boyunca çalıştınız, ürettiniz, yoruldunuz ve bu şenliği hak ettiniz. Sizlerden gelen istek doğrultusunda bizde elimizden geldiği kadarıyla şenliği hazırlamaya gayret ettik. Bu şenlikte görev alan sanatçı arkadaşlarımızı ve bu eğlencelerde yer alan hemşerilerimizin hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca belediye çalışanlarımıza huzurunuzda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir haftadır şenlik güzel geçsin diye çalışıyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yine bugün bizimle türküleri paylaşmaya gelen sanatçımız hem sesi güzel, hem kendisi güzel sanatçımız Özlem Hanıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YILMAZ’DAN UYARI

Şenlik alanındaki vatandaşlara uyarılarda bulunan Yılmaz, “Eğlenmek sizin hakkınız. Gazipaşa hakikaten bunu hak ediyor. Bizde bundan sonrada elimizden geldiği kadarıyla, sizin eğlenmeniz için bu şenlikleri yapacağız. Ancak şuna dikkat edelim; birçoğunuz alkol aldınız biliyorum. Dönecek arkadaşlarımız vardır, lütfen dikkatli gitsinler. Burada kalanlar da etrafını rahatsız etmesin. Şenliğimizi üzüntüye dönüştürmeyelim. Gazipaşa’ya güveniyorum, Gazipaşalıları seviyorum. Dostluk içerisinde, sevgi içerisinde bir şenlik olsun istiyorum” dedi.

İkinci Toroslar Günnercik Yayla Şenliği’ne; Kaymakam Ali Sakar, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Cumhuriyet Savcısı Uğur Ölmezoğlu,  Gazipaşa Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Kaya,  belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 

Paylaş