GAZİPAŞA'YA bağlı Güneyköy'de bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları heyecan yarattı. Yeni bulgulara rastlanılan kazı çalışmalarında kapalı alanlar tamamen açılarak sergilendi. Bu yıl yapılan kazılar esnasında Akropol denilen yukarı şehirde büyükler ve küçükler için vaftizhane, kireç ocağı ile yerel halka ait evler, ikinci hamamda yeni mozaikler ile endüstriyel bir yapı(üzüm işçiliği), merkezde ise ana su kaynağı ve su kemerlerinin yerleri tespit edildi. Hem Türk hem de Amerikalı yaklaşık 115 öğrencinin sezon boyunca çalıştığı Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti kazı projesi, 9 Ağustos Cuma günü sona eriyor. Kazı çalışmaları sona ermeden önce ekibi ziyaret eden Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar ve Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, antik kente giderek kazı alanında incelemelerde bulundu. Roma ve Bizans dönemlerinden kalma tarihi 2 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde, ABD Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Hoff başkanlığındaki kazılar bu yıl hem eski hem de yeni alanlarda devam etti.

ÇALIŞMALAR UZUN SÜRÜYOR

Kazı Başkanı Prof. Dr. Michael Hoff,  Kaymakam Sakar ve Başkan Yılmaz’a kazılarla ilgili bilgi verdi. Kentin iki hamamından küçük olanında bu yıl kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Kazı Başkanı Hoff, ikinci hamamı tüm halkın kullandığını söyledi. Hoff, bu yıl yapılan kazı çalışmalarda 3 oda ve koridoru açtıklarını aktardı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Michael Hoff, “Burası kentin iki hamamından küçük olanı. Bu hamam kentin kapısının dışında olduğu için tüm halkın kullandığı ortak bir hamam olduğu düşünülüyor. Geçen yıl yalnızca bir tane soğuk odayı açabildik ve mozaik zeminine kadar inebildik. Bu yıl iki odayı daha açtık ve ana koridorun mozaiğine kadar inebildik. Ana amacımız binanın nasıl yapıldığını ve nasıl kullanıldığını bulabilmek. Daha sonrasında ise bu yapı farklı amaçlarla kullanılmış. Koridorda bir şarap işliğine rastladık. Yapının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlamakla beraber, yapının nasıl dönüştürüldüğünü de anlamak bizim için önemli. Bu yüzden 3 oda ve koridoru bu sezon açığa çıkarabildik. Önümüzdeki sezon da diğer kısımlara devam edeceğiz. Yalnızca yılda iki ay yaz sezonunda çalıştığımız için önümüzdeki 6 yıl daha bu yapıya devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

YENİ BULGULAR HEYECAN YARATTI

Kazı alanlarının geniş bir alana yayıldığını aktaran Kazı Başkanı Hoff, “Bizim buluntularımız çok büyük bir Puzzle'ın çok küçük parçaları. Buradan tamamlayarak tüm kentin nasıl yapıldığına ve tüm kentin nasıl yerleşim kurduğuna ulaşmaya çalışıyoruz. Bu da çok zor. Bu yıl bir birinden farklı bulgular elde ettik. İkinci hamamda mozaiklerin bir üst katmanında endüstriyel bir yapı vardı. Kolidir kısmında üzüm işliği olarak adlandırdığımız alan. Onları belgelendirip kaldırdıktan sonra mozaiklere ulaştık. Akropol’de halka ait olan evlerle ilgili buluntulara rastladık ve yerel halkın burada nasıl yaşam sürdüğüyle ilgili fikir edinmeye çalıştık. Yine burada Vaftizhane, kireç ocağına rastladık. Bu yıl ki araştırmalarımızda yaklaşık 10 kilometre uzakta bulunan su kaynağına ulaştık. Zeytinada’da su kemerleri tespit ettik. Su kemerleriyle kente suyun nasıl geldiğini ve nasıl ulaştırıldığını bulmaya çalıştık. Kent merkezinde su kanallarına ve su künklerine rastladık. O su kanallarının hamama su getirdiğini düşünüyoruz. Bunun dışında da daha önceki yıllarda kazısı yapılmış anıt olarak adlandırılan yapı vardı. Onun çevresinde kazıyı genişlettik ve onun bir çeşme yapısı olduğuna karar verdik. Taşlar üzerindeki izlerden etrafındaki buluntulardan çeşme olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu

VAFTİZ VE HALK EVLERİ BULUNDU

Akrepol’de yürütülen kazılardan sorumlu Saint Olaf College Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timothy Howe ise, kazı alanında yerel halka ait evlere ve vaftiz alanına ulaştıklarını aktardı. Prof. Dr. Timothy Howe, “Burası yeni alan. Kireç ocağı ve bir vaftiz alanı gibi alanlar var. Onlar bu yıl yeni açılan alanlar. Bildiğiniz vaftiz değil, su dökülerek yapılan vaftiz. Mevcutta su yok, havuz gibi değil” dedi.

HAMAMLAR İÇİN SİSTEM KURULMUŞ

5 sezondur kazı çalışmalarında yer aldığını aktaran Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Araştırma Görevlisi Özgür Gülbudak, “Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nin büyük hamam kompleksinde, Aristokratlara ait hamamda çalışmalarımızı yaptık. Burası hamamın tepidaryum yani Tük hamam sistemine göre ılıklık bölümü. Burası mermer kaplamalıydı, ancak tahribatla zamanla mermerlerin çöktüğünü düşünüyoruz. Kemerli bölümde hamamın ocaklık kısmı var. Burada yakılan ateşin dumanı direkt mekanın içine doluyor ve alt kısımda bu nedenle is tabakası var. Burayı alttan ısıtmak için dizayn edilmiş bir sistem. Ön kısımda da bir havuzun olduğunu düşünüyoruz. Tahribattan sonra da buradaki plakalar falan hep sökülmüş. Bu birimi atık alanı gibi kullanmışlar. Çünkü en çok tahribatı yaşayan birim burası. Bu birimde sadece Roma döneminin izlerini görüyoruz. Diğer birimlerimizde ise Roma sonrası Bizans dönemindeki üretimin faaliyetlerinde devam ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

KAZININ DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar ise, “Kazı ekibimizi ziyarete geldik. Yıllardır süren bir faaliyet var burada. Çok beğendiğimiz çok takdir ettiğimiz çalışmalara şahit olduk. Özellikle ilk defa gördüğümüz su künklerinin gün yüzüne çıkartılması bizi çok mutlu etti. Ayrıca kalede çalışmalar olduğunu gördük. Kaymakamlık olarak işin başından beri destek veriyoruz” diye konuştu. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da kazı ekibine teşekkür ederek, “Güneyköy Mahallesi’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Biz belediye olarak kazı ekibine elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kazı ekibi için bir kazı evi projemiz var, ilerde onu gerçekleştireceğiz. Yine yollarını asfaltlamaya çalışıyoruz. Delik denize kadar olan kısmın yollarını en kısa zamanda yapmak itiyoruz. Bir an önce tarihi eserlerin meydana çıkmasını ve halkımızın ziyaretine açılmasını istiyoruz. Bu nedenle de belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Ziyaretin sonunda Kaymakam Sakar ve Başkan Yılmaz, kazı başkanı Hoff’a, Gazipaşa'ya adının veriliş kararnamesi olan tabloyu hediye etti. Hoff ise, kararnameyi yapılacak olan kazı evine asacağını söyledi.

Etkinlik - Kutlama - Duyuru

 

Paylaş